Styropian czy wełna

Dokonując wyboru pomiędzy tymi materiałami w pierwszej kolejności należy poznać ich właściwości fizyczne.

Wełna mineralna

Wełna mineralna pali się i topi przy dużo większej temperaturze niż styropian. Widziałem jak w wypadku spalił się cały tir z ładunkiem wełny w rolkach. Jej masa ok. 20 – 90 kg/m3, ta twarda przyczynia się do lepszego wytłumienia dźwięków. Nie mniej jednak wełna lamelowa przyklejona na zaprawę cementową może pogorszyć izolacyjność akustyczną przegrody podobnie jak EPS.  Jej zastosowanie zatem sprawi wyższy komfort akustyczny i wyższą odporność ogniową jednak tylko w określonych warunkach. Wyłącznie przy działaniu ognia z zewnątrz oraz przy metodzie tradycyjnej lub lekkiej suchej jeśli chodzi o montaż płyt. Pozostaje pytanie czy to jest takie istotne. Przyjmę dla porównanie wełnę Rockwool Frontrock max E, twarda w płytach o lambdzie 036.

Styropian EPS

Styropian EPS topi się ale nie rozprzestrzenia ognia tzn. po odjęciu źródła płyta z EPS gaśnie (dotyczy produktów w klasie reakcji na ogień E). Jego stosunkowo niewielka waga ok. 12,5 – 15 kg /m3 sprawia, że nie nadaje się do ściennej izolacji akustycznej. Jest jednak idealnym izolatorem cieplnym, lepszym od wełny. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda dla płyt styropianowych grafitowych elewacyjnych to 0,031 W/mK dla porównania, wełny skalnej 0,036 W/mK. Jaka to różnica? Ano taka, że opór cieplny tego styropianu dla 15 cm to 4,8 m2K/W. Wełna aby osiągnąć taki wynik powinna posiadać grubość 18 cm. Dlatego w dalszym porównaniu będę stosował te dwie wartości. 3 centymetry po grubości, mało kto wie, że to takie istotne.

W tym porównaniu najistotniejszy parametr czyli izolacyjność cieplna wskazuje na wygraną polistyrenu. Przyjmuję iż mało istotne jest dla mnie to, że wełna jest wysoko paro-przepuszczalna. Budynek chociaż stary i lekko zawilgocony (przed suszeniem) nie będzie wyposażony w duże źródła pary wodnej. Sprawna wentylacja grawitacyjna załatwi swoje i absolutnie nie może być mowy o przenikaniu wilgoci przez ściany.

Porównanie kosztu zakupu

Dochodzimy najważniejszego aspektu budowy, do kosztów. Porównanie kosztu zakupu, cena to przecież bardzo istotny parametr, decyduje ona o tym jak długo inwestycja będzie się zwracać. Przykładowo wełna fasadowa w płytach np. Frontrock Max E produkt jednego z największych producentów na świecie firmy Rockwool dla grubości 18 cm to koszt ok.  55 zł brutto/m2. Elewacyjny styropian grafitowy 15 cm np. Lambda Fasada 031 produkcji jednego z czołowych producentów EPS w Europie firmy Swisspor to koszt ok. 31 zł brutto/m2.  W tym przypadku zatem ponownie wygrywa EPS. Jest ponad 1,5 raza tańszy ( przy tym samy oporze cieplnym) i do tego jeszcze przy wełnie dochodzą większe koszta związane z dyblami oraz z klejami.

Obecnie ( wrzesień 2016 ) materiały są tańsze np. Swisspor Lambda Max Fasada cena poniżej 28 zł /m2 a Frontrock Max E cena już od 51 zł brutto/m2 . Ceny metra kwadratowego styropianu grafitowego można porównać na naszej stronie w zakładce styropian grafitowy cena m2

Podsumowując wełna to bardzo dobry materiał ale styropian szybciej się zwróci. Przyjmuję, iż nie jest mi potrzebny materiał niepalny i izolacja akustyczna, której (jak wskazują badania) pewność jest wątpliwa w metodzie lekkiej mokrej. Kieruję się izolacyjnością cieplną i ceną.

Obecnie zadecyduj sam, jeśli Twój dom stoi przy ruchliwej drodze, jeśli masz obawy przed ogniem lub w domu będziesz miał basen lub saunę to może być tak, że wełna mineralna oprócz ocieplenia spełni inne zadania: wyciszy, przepuści parę wodną i ochroni przed ogniem z zewnątrz.

Zapraszam do sprawdzenia ceny na HurtowniaStyropianu.pl : styropian grafitowy