Styropian biały czy grafitowy

Wybierając styropian biały czy grafitowy można jeszcze bardziej zaoszczędzić tylko trzeba by zwiększyć grubość izolacji aby osiągnąć ten sam opór cieplny w przypadku białych płyt.

Dla styropianu EPS 040 będzie to ok. 20 cm. Dla doświadczenia ścianę wschodnią ocieplam właśnie takim styropianem. Gdybym zdecydował się całość ocieplić dwudziestką to na 320 m2 byłoby aż 16 m3 więcej materiału. Oznaczałoby mniej światła w domu i szersze parapety w które dudnić będzie deszcz (dudnienie wyeliminowałem zamawiając granitowe parapety, montowane później na biały klej). Kosztowo wyszłoby podobnie, ponieważ białego idzie więcej ale jest tańszy, grafitowego zużycie jest mniejsze ale jest droższy. Ostatecznie przy takim samym oporze cieplnym koszta mniej więcej się równoważą. Tendencje są takie, że coraz częściej inwestorzy decydują się na grafit dlatego z czasem będzie taniał.

Obecnie ( wrzesień 2016 ) są dostępne płyty grafitowe o współczynniku lambda 0,033 lub 0,032 , który jest o wiele łatwiej osiągnąć technologicznie. Jest też znacznie tańszy kosztem oczywiście gorszego oporu cieplnego, chodzi jednak teraz o 1, góra 2 cm grubości. Poszczególni producenci nazywają swoje produkty odpowiednio: Termo Organika Galaxy Fasada cena ( 033 ) , Austrotherm Therma cena ( 033 ) i Swisspor Supor Thermo Plus Fasada cena ( 032 ).

Styropian Grafitowy Blog

Ostatecznie wybieram styropian grafitowy 031 marki Swisspor 15 cm. Jest w promocji i w porównaniu z Termo Organiką Platinum Plus oraz Austrothermem wychodzi o 5 zł taniej na m3. Te trzy firmy to czołowi producenci z najwyższej półki jakościowej. Korzystam zatem z promocji jednego z tych producentów i tyle jeśli chodzi o wybór producenta. Jaki wybralibyście Wy? Styropian biały czy grafitowy?

styropian grafitowy

Obecnie (wrzesień 2016) jest podobna sytuacja Termo Organika Termonium Plus i Austrotherm Premium są o ok. 10 zł droższe na m3 od Swisspora Lambda Max Fasada. Styropian Swisspor po prostu we wrześniu nie podrożał. Ta zapewne strategiczna decyzja niesie korzyści dla producenta w postaci większego obrotu ale i dla konsumenta. Myślę, że warto skorzystać na tej walce o rynek. Warto wspomnieć w tym miejscu również o całkowicie nowym produkcie, nowej technologii. Swisspor w zeszłym roku zaczyna sprzedaż płyt o nazwie Lambda White. Są to płyty styropianowe grafitowe laminowane twardym EPS o grubości 6 mm. Tym sposobem znika problem przegrzewania się płyt grafitowych na elewacji, główny powód przeklinania styropianu grafitowego przez wykonawców…