Jaka siatka do styropianu
Siatka z włókien szklanych odpowiada w warstwie nośnej za przenoszenie naprężeń od obciążenia zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
Latem elewacja budynku potrafi nagrzać się w bezchmurny dzień nawet do temperatury 70 st. C, po czym ochłodzić się w nocy do 10. Zimą zmiana temperatury może być jeszcze bardziej ekstremalna. Siatka do styropianu powinna zatem w tych trudnych warunkach (chemicznych oraz fizycznych) zapewnić komfort techniczny i zapobiec ew. pęknięciom tynku.
Do wyboru mamy siatki od 145 g/m2 poprzez 160 g/m2 oraz grubsze, bardziej wytrzymałe. W większej części fasady planuję zastosować mocniejszą siatkę, niemiecką 160tkę i pełne zakłady 10 cm, w jednym miejscu 5 cm a w kolejnym od 10 cm do 0 cm w części dolnej elewacji ( pionowa na długości ok. 0,5m ). Pod jednym z okien stosuję siatkę najtańszą ( czuć w rękach, brak sztywności i małą wagę w porównaniu z niemiecką). Nie decydowałem się na otynkowanie elewacji w tym sezonie tak aby mieć szansę na poprawki w samej warstwie nośnej. Górną część elewacji gruntuję na zimę podkładem tynkarskim białym z kruszywem kwarcowym. Powoduje lepszą przyczepność tynku oraz większe odbijanie promieni słonecznych, czyli mniejsze różnice temperatur na elewacji. Parteru nie gruntuję pozostawiam sam klej.