styropian grafitowy 15 cm

Styropian grafitowy 15 cm [ 150 mm ]. Najczęściej wybierana grubość płyt styropianowych na ocieplenie ścian zewnętrznych budynków jednorodzinnych. Stosując ten styropian nie ma potrzeby zlecać frezowania płyt. Pojawienie się mostków termicznych jest mało prawdopodobne przy tej grubości. Zależy co prawda jeszcze w tym przypadku mocno od dokładności wykonania. Przyjmując, że ściany są równe i dobrze zagruntowane można przy zastosowaniu styropianu EPS 031 i przynajmniej wytrzymałości: [BS115]-DS(N)[2]-[DS70][2]-[TR100] pokusić się o ocieplenie bez kołkowania. Stosując odpowiednią technologię oraz kleje elastyczne, uniwersalne. Wytyczne wydaje w takim przypadku producent styropianu.

Styropian grafitowy 15 cm

Poniżej zamieszczamy porównanie dla grubości płyt 15 cm. Współczynnik  przenikania ciepła lambda, opór cieplny płyt i ostatecznie współczynnik przenikania ciepła [U] dla całej przegrody. Odpowiednio bloczek silikatowy drążony szerokość 24 cm, (lambda na poziomie ok. 0,53). Dla pozostałych ścian np. z suporeksu, pustaków ceramicznych współczynnik U będzie spełniony z naddatkiem.

Kolorem zielonym oznaczone zostały wartości energooszczędne dla grubości [0,150 m]. Współczynnik przenikania ciepła U obliczam w sposób uproszczony pomijając tynki, czyli biorę pod uwagę tylko materiał termoizolacyjny oraz konstrukcję ściany. Pomijam opory przejmowania ciepła. W ten sposób pozostaję po bezpiecznej stronie obliczeń i mam pewność, że w rzeczywistości wynik będzie zbliżony to tego w normalnych warunkach zastosowania tego rodzaju grubości ocieplenia. Jak widać wszystkie rodzaje płyt grafitowych w tym przypadku spełnią podstawowe, minimalne wymagania wytycznych już na 2021 rok. Przykładowo dla ściany z bloczków silikatowych podaję wyniki, dla pozostałych materiałów rezultaty są jeszcze bardziej korzystne.

lambda grubość opór cieplny
U
[W/mK] [m] [m2K/W] W/m2K
0,033 0,150 4,55 0,200
0,032 0,150 4,69 0,195
0,031 0,150 4,84 0,189

Pakowanie płyt styropianowych

Styropian grafitowy 15 cm ale i także 13 i 14 cm pakowane są w paczki o zawartości 2 m2. Oczywiście można przygotować większe arkusze, wtedy wysyłane są one luzem, bez owijania w folię. Frezowanie płyt jest możliwe ale tylko o wymiarach 0,5 x 1,0 m.

Akumulacja ciepła

W przypadku budownictwa energooszczędnego należy zwrócić uwagę na fakt akumulacji ciepła. Istnieje pewna fizyczna zależność, pomiędzy tym, że im cięższy materiał tym ma wyższy współczynnik przyswajania ciepła. Poniżej przedstawiam zapominane często wartości tego współczynnika dla poszczególnych materiałów:
– granit 25,50 W/m2K
– żelbet 16,00 W/m2K
– mur z cegły silikatowej ok. 11,00 W/m2K
– mur z cegły ceramicznej ok. 9,00 W/m2K
– drewno, sosna ok. 4 do 8,00 W/m2K dąb,
– mur z bloczków betonu komórkowego typ. 500 to tylko 2,75 W/m2K

Im większa wartość współczynnika tym więcej potrzebuje on ciepła by temperatura na jego powierzchni wzrosła o 1K (Kelwin). Im większa wartość tym trudniej ogrzać ścianę ale też trudniej się ona schładza. Np. ścianę z silikatów jest 4 razy trudniej ochłodzić niż z betonu komórkowego. Nawet długotrwałe wietrzenie pomieszczeń jesienią nie spowoduje spadku komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Takie ściany oddadzą szybko ciepło w procesie konwekcji i promieniowania dla powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Stateczność cieplna budynku jednorodzinnego zależy od akumulacji przegród, ich izolacyjności oraz konstrukcji. Bez zewnętrznego ocieplenia nie dojdzie do akumulacji ponieważ ściany w procesie przewodzenia oraz konwekcji ciepła wydalą je na zewnątrz, w tym momencie mówimy o stratach. Im lepiej ocieplony budynek tym te straty są mniejsze. Oczywiście istnieje granica. Przyjęło się, że budynki energooszczędne ociepla się styropianem grafitowym 15 – 20 cm a budynki pasywne i zeroenergetyczne do 30 cm. Zastosowanie styropianu powyżej tej grubości nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Wnioski

Wybierając ścianę z bloczka silikatowego 25 cm i styropian o współczynniku lambda 032 oraz grubości płyt 15 cm uzyskujemy optymalne warunki mieszkalne. Komfort akustyczny ( aż o 3dB wyższy wskaźnik izolacyjności akustycznej, po ociepleniu) oraz doskonałą akumulację cieplną gwarantuje ściana z silikatów, natomiast bardzo dobrą izolacyjność cieplną w korzystnej cenie zagwarantuje styropian grafitowy 15 cm o lambdzie 032 dając wynik U = 0,195 i spełniając zalecenia techniczne planowane na 2021 rok!

Wybór odpowiedniej lambdy jak widać nie ma tu większego znaczenia i chodzi głównie o twardość styropianu i wytrzymałość na rozrywanie, oraz warunki cenowe. Im niższa lambda tym styropian jest twardszy i bardziej wytrzymały na obciążenia mechaniczne. Można to sprawdzić organoleptycznie i w dłoniach spróbować obłamać płyty o różnym współczynniku przewodzenia ciepła.

Ceny styropianu – sklep

Na zakupy styropianu grafitowego 15 cm ( w paczce znajduje się 2 m2 czyli 4 płyty) w aktualnej cenie zapraszamy na stronę sklepu internetowego : Hurtownia Styropianu