W 201o roku rozpocząłem remont starego, niepodpiwniczonego budynku. Od razu powstał pomysł na Blog. Prace rozpocząłem od odwodnienia terenu, skucia starych posadzek oraz tynków a także wymiany gruntu wewnątrz pomieszczeń i osuszenia ścian. Z powodów technologicznych prace te trwały dwa sezony. Po wymianie okien i wykonaniu tynków wewnętrznych przyszła pora na ocieplenie ścian zewnętrznych.

Powierzchnia fasady to około 320 m2. Mur ściany wykonany został z cegły pełnej, na parterze o grubości 42 cm z pustką 4 cm, na poddaszu grubość 38 oraz 25 cm w szczycie. Z zewnątrz na parterze cokół wykonany jest z bloków granitowych. Do wysokości 3 metrów elewacja jest wykonana z niezbyt estetycznej cegły klinkierowej a powyżej tej wysokości z cegły zwykłej, która otynkowana została zaprawą wapienno-piaskową. Szczyt budynku ma aż 11 m wysokości, ściany boczne 4,5 m. Po skuciu tynków i dokładnym zagruntowaniu ścian pojawiły się wątpliwości i pytania.  Styropian czy wełna ? Styropian biały czy grafitowy ? Który system dociepleń wybrać? Kołkować czy nie kołkować? Jaka siatka…

Spis treści

Styropian czy wełna

Dokonując wyboru pomiędzy tymi materiałami w pierwszej kolejności należy poznać ich właściwości fizyczne.

Wełna mineralna

Wełna mineralna pali się i topi przy dużo większej temperaturze niż styropian. Widziałem jak w wypadku spalił się cały tir z ładunkiem wełny w rolkach. Jej masa ok. 20 – 90 kg/m3, ta twarda przyczynia się do lepszego wytłumienia dźwięków. Nie mniej jednak wełna lamelowa przyklejona na zaprawę cementową może pogorszyć izolacyjność akustyczną przegrody podobnie jak EPS.  Jej zastosowanie zatem sprawi wyższy komfort akustyczny i wyższą odporność ogniową jednak tylko w określonych warunkach. Wyłącznie przy działaniu ognia z zewnątrz oraz przy metodzie tradycyjnej lub lekkiej suchej jeśli chodzi o montaż płyt. Pozostaje pytanie czy to jest takie istotne. Przyjmę dla porównanie wełnę Rockwool Frontrock max E, twarda w płytach o lambdzie 036.

Styropian EPS

Styropian EPS topi się ale nie rozprzestrzenia ognia tzn. po odjęciu źródła płyta z EPS gaśnie (dotyczy produktów w klasie reakcji na ogień E). Jego stosunkowo niewielka waga ok. 12,5 – 15 kg /m3 sprawia, że nie nadaje się do ściennej izolacji akustycznej. Jest jednak idealnym izolatorem cieplnym, lepszym od wełny. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda dla płyt styropianowych grafitowych elewacyjnych to 0,031 W/mK dla porównania, wełny skalnej 0,036 W/mK. Jaka to różnica? Ano taka, że opór cieplny tego styropianu dla 15 cm to 4,8 m2K/W. Wełna aby osiągnąć taki wynik powinna posiadać grubość 18 cm. Dlatego w dalszym porównaniu będę stosował te dwie wartości. 3 centymetry po grubości, mało kto wie, że to takie istotne.

W tym porównaniu najistotniejszy parametr czyli izolacyjność cieplna wskazuje na wygraną polistyrenu. Przyjmuję iż mało istotne jest dla mnie to, że wełna jest wysoko paro-przepuszczalna. Budynek chociaż stary i lekko zawilgocony (przed suszeniem) nie będzie wyposażony w duże źródła pary wodnej. Sprawna wentylacja grawitacyjna załatwi swoje i absolutnie nie może być mowy o przenikaniu wilgoci przez ściany.

Porównanie kosztu zakupu

Dochodzimy najważniejszego aspektu budowy, do kosztów. Porównanie kosztu zakupu, cena to przecież bardzo istotny parametr, decyduje ona o tym jak długo inwestycja będzie się zwracać. Przykładowo wełna fasadowa w płytach np. Frontrock Max E produkt jednego z największych producentów na świecie firmy Rockwool dla grubości 18 cm to koszt ok.  55 zł brutto/m2. Elewacyjny styropian grafitowy 15 cm np. Lambda Fasada 031 produkcji jednego z czołowych producentów EPS w Europie firmy Swisspor to koszt ok. 31 zł brutto/m2.  W tym przypadku zatem ponownie wygrywa EPS. Jest ponad 1,5 raza tańszy ( przy tym samy oporze cieplnym) i do tego jeszcze przy wełnie dochodzą większe koszta związane z dyblami oraz z klejami.

Obecnie ( wrzesień 2016 ) materiały są tańsze np. Swisspor Lambda Max Fasada cena poniżej 28 zł /m2 a Frontrock Max E cena już od 51 zł brutto/m2 . Ceny metra kwadratowego styropianu grafitowego można porównać na naszej stronie w zakładce styropian grafitowy cena m2

Podsumowując wełna to bardzo dobry materiał ale styropian szybciej się zwróci. Przyjmuję, iż nie jest mi potrzebny materiał niepalny i izolacja akustyczna, której (jak wskazują badania) pewność jest wątpliwa w metodzie lekkiej mokrej. Kieruję się izolacyjnością cieplną i ceną.

Obecnie zadecyduj sam, jeśli Twój dom stoi przy ruchliwej drodze, jeśli masz obawy przed ogniem lub w domu będziesz miał basen lub saunę to może być tak, że wełna mineralna oprócz ocieplenia spełni inne zadania: wyciszy, przepuści parę wodną i ochroni przed ogniem z zewnątrz.

Zapraszam do sprawdzenia ceny na HurtowniaStyropianu.pl : styropian grafitowy

Styropian biały czy grafitowy

Wybierając styropian biały czy grafitowy można jeszcze bardziej zaoszczędzić tylko trzeba by zwiększyć grubość izolacji aby osiągnąć ten sam opór cieplny w przypadku białych płyt. Dla styropianu EPS 040 będzie to ok. 20 cm. Dla doświadczenia ścianę wschodnią ocieplam właśnie takim styropianem. Gdybym zdecydował się całość ocieplić dwudziestką to na 320 m2 byłoby aż 16 m3 więcej materiału. Oznaczałoby mniej światła w domu i szersze parapety w które dudnić będzie deszcz (dudnienie wyeliminowałem zamawiając granitowe parapety, montowane później na biały klej). Kosztowo wyszłoby podobnie, ponieważ białego idzie więcej ale jest tańszy, grafitowego zużycie jest mniejsze ale jest droższy. Ostatecznie przy takim samym oporze cieplnym koszta mniej więcej się równoważą. Tendencje są takie, że coraz częściej inwestorzy decydują się na grafit dlatego z czasem będzie taniał.

Obecnie ( wrzesień 2016 ) są dostępne płyty grafitowe o współczynniku lambda 0,033 lub 0,032 , który jest o wiele łatwiej osiągnąć technologicznie. Jest też znacznie tańszy kosztem oczywiście gorszego oporu cieplnego, chodzi jednak teraz o 1, góra 2 cm grubości. Poszczególni producenci nazywają swoje produkty odpowiednio: Termo Organika Galaxy Fasada cena ( 033 ) , Austrotherm Therma cena ( 033 ) i Swisspor Supor Thermo Plus Fasada cena ( 032 ).

Styropian Grafitowy Blog

Ostatecznie wybieram styropian grafitowy 031 marki Swisspor 15 cm. Jest w promocji i w porównaniu z Termo Organiką Platinum Plus oraz Austrothermem wychodzi o 5 zł taniej na m3. Te trzy firmy to czołowi producenci z najwyższej półki jakościowej. Korzystam zatem z promocji jednego z tych producentów i tyle jeśli chodzi o wybór producenta. Jaki wybralibyście Wy? Styropian biały czy grafitowy?

styropian grafitowy

Obecnie (wrzesień 2016) jest podobna sytuacja Termo Organika Termonium Plus i Austrotherm Premium są o ok. 10 zł droższe na m3 od Swisspora Lambda Max Fasada. Styropian Swisspor po prostu we wrześniu nie podrożał. Ta zapewne strategiczna decyzja niesie korzyści dla producenta w postaci większego obrotu ale i dla konsumenta. Myślę, że warto skorzystać na tej walce o rynek. Warto wspomnieć w tym miejscu również o całkowicie nowym produkcie, nowej technologii. Swisspor w zeszłym roku zaczyna sprzedaż płyt o nazwie Lambda White. Są to płyty styropianowe grafitowe laminowane twardym EPS o grubości 6 mm. Tym sposobem znika problem przegrzewania się płyt grafitowych na elewacji, główny powód przeklinania styropianu grafitowego przez wykonawców…

Ocieplenie bez kołkowania

Producenci systemów ociepleń od jakiegoś czasu deklarują, że nie trzeba kołkować styropianu do wysokości 4 m pod warunkiem prawidłowego wykonania montażu płyt. Robię próbę, przecieram płytę, nakładam klej obwodowo, rzucam trzy duże placki. Następnie przyklejam do ściany. Po tygodniu nie da się jej oderwać. Próba wykonana na murze z cegły klinkierowej jest udana. Powtarzam na murze wyżej, próba nie udana dlatego ponownie gruntuje ścianę. Dopiero wtedy gdy nie oszczędzałem gruntu i podłoże było bardzo mocne i nienasiąkliwe, decyduję o bez kołkowym montażu całości ocieplenia także na szycie na wysokość 11m.

Klej wybieram cementowy, uniwersalny, bez włókien, ze średniej półki cenowej. Stosuję go do przyklejenia oraz do zatopienia siatki.

Teraz po czterech latach od wykonania ocieplenia, wielu wichurach ( jedna z nich zrywa gąsior i kilka dachówek z dachu, łamie drzewa w pobliskim lesie) elewacja pozostaje nieruszona.

Wniosek: żywotność elewacji zależy od technologii jej wykonania a nie od rodzaju kleju czy też kołkowania.

Jaka siatka

Siatka z włókien szklanych odpowiada w warstwie nośnej za przenoszenie naprężeń od obciążenia zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Latem elewacja budynku potrafi nagrzać się w bezchmurny dzień nawet do temperatury 70 st. C, po czym ochłodzić się w nocy do 10. Zimą zmiana temperatury może być jeszcze bardziej ekstremalna. Siatka do styropianu powinna zatem w tych trudnych warunkach (chemicznych oraz fizycznych) zapewnić komfort techniczny i zapobiec ew. pęknięciom tynku.

Do wyboru mamy siatki od 145 g/m2 poprzez 160 g/m2 oraz grubsze, bardziej wytrzymałe. W większej części fasady planuję zastosować mocniejszą siatkę, niemiecką 160tkę i pełne zakłady 10 cm, w jednym miejscu 5 cm a w kolejnym od 10 cm do 0 cm w części dolnej elewacji ( pionowa na długości ok. 0,5m ). Pod jednym z okien stosuję siatkę najtańszą ( czuć w rękach, brak sztywności i małą wagę w porównaniu z niemiecką). Nie decydowałem się na otynkowanie elewacji w tym sezonie tak aby mieć szansę na poprawki w samej warstwie nośnej. Górną część elewacji gruntuję na zimę podkładem tynkarskim białym z kruszywem kwarcowym. Powoduje lepszą przyczepność tynku oraz większe odbijanie promieni słonecznych, czyli mniejsze różnice temperatur na elewacji. Parteru nie gruntuję pozostawiam sam klej.

Naprawa usterek

Pęknięcia nie pojawiają się od razu. Po ok. 3 miesiącach obserwuję rysy. W miejscu gdzie nie było zakładu pęknięcie na długości ok. 70 cm. Pod oknem tam gdzie zastosowano tanią siatkę nie pomogła nawet dokładka w diagonalach. Powstała długa rysa ukośna od naroża (parapetu) do listwy okapowej nad cokołem. Pojawiła się także rysa ok. 20 cm w miejscu jednej z kotew, tam siatka była rozcięta, czyli na styk. Tak właśnie pracuje elewacja. Dobrze, że nie ma tynku, ponieważ naprawianie rys na wyprawie cienkowarstwowej niesie za sobą dodatkowe prace i efekt nigdy nie pozostaje estetyczny.

Jak to można naprawić? To bardzo proste, metodą młoteczkowania usuwa się klej w miejscu pęknięć po 5 cm z każdej strony i wkleja się siatkę szerokości 10 cm. Całość prac przy tych trzech rysach to ok. 3 godzin.

Jak się zabezpieczyć przed tego typu błędami? Siatka tylko dobrej jakości, zgrzewana, sztywna, najlepiej oczka nie większe jak 4×4 mm i gramatura przynajmniej 160 g/m2 i raczej nie więcej. W trakcie montażu nie powinna być sztukowana ( jedna od góry do dołu lub jak kto woli od lewa do prawa, z zakładami 10 cm ( nie mniej niż 5 cm ). Kontrola zakładów może wyglądać w taki sposób, że pozostawimy ja dłuższą od dołu 3-5 cm, wtedy wykonawca sam siebie kontroluje. Nie zapominamy o siatkach dodatkowych w diagonalach (pod narożami) okien. Tu należy poprosić wykonawcę o zdjęcia. W taki sposób będziemy mieć pewność, że wszystko jest ok.

Nawet najmocniejsza siatka oraz prawidłowy jej montaż nie pomoże, gdy będziemy ją zatapiać na rozgrzanym styropianie grafitowym. Styropian oraz temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 25st. C. Zbyt wysoka temperatura spowoduje szybkie odparowanie wody z kleju, szybsze niż jego wiązanie. Bez wody klej nie osiągnie odpowiedniej przyczepności oraz wytrzymałości. Siatkę będzie można wtedy łatwo zerwać z elewacji ciągnąc od dołu do góry podobnie jak trzepie się dywanik…

Prace tynkarskie

Tynk na elewacji szczytowej południowej zastosowałem koloru białego silikatowo-silikonowy 1,5 mm. Do jego aplikacji zatrudniłem wyspecjalizowaną ekipę. Na elewacji ( na kleju) wykonuję także malowaną imitację muru pruskiego, kolor brązowy ciemny pasy o szerokości 18  i 16 cm. Będziemy obserwować jak zachowuje się materiał na granicy jasnego oraz ciemnego koloru a także sama tak ciemna farba silikonowa. W miejscach malowania mikropęknięcia pojawiły się praktycznie od razu, nie zaobserwowano jednak przez ostatnie dwa sezony większych różnic. Farba trzyma się dobrze, nie ma pęknięć w siatce.

Styropian grafitowy blog – aktualizacja, kontrola techniczna zaplanowana została na wiosnę 2018 r.